Cursus Maak de interpretatie van hematologie leuker - Weet wat je ziet!
Verdiep je in bloedbeelden: theorie, praktijk en interactieve casuïstiek!
Er wordt ingegaan op theorie en praktijk van de celtelling van de rode bloedcellen, de witte bloedcellen, de bloedplaatjes en de differentiatie. Daarbij ligt de nadruk op verdieping in de getallen van de hemocytometrie en het interpreteren van scattergrammen. Moderne techniek voor het bepalen van bloedbeelden en differentiatie wordt belicht met voorbeelden. Interferenties en foutieve metingen worden besproken.
Aan de hand van voorbeelden uit de dagelijkse praktijk zullen afwijkende bloedbeelden worden behandeld met bijpassende ziekteleer, theorie van de hematopoëse en gebruik van aanvullende onderzoeken.
Er wordt verwacht dat de cursisten actief meedoen aan de interactieve sessies en veel vragen stellen. Bij de interactieve sessies zal in groepen casuïstiek behandeld worden, waarna de antwoorden gezamenlijk besproken worden.
Programma
10.00 uur Korte introductie
10.10 uur Interpretatie van afwijkingen m.b.t. het rode bloedbeeld
10.30 uur Oorzaken van een trombopenie
11.00 uur Foutieve metingen/storende factoren, tips en tricks
11.30 uur Pancytopenie
12.00 uur Interpretatie van afwijkingen m.b.t. de leukocyten
12.30 uur Lunch
13.30 uur Casuïstiek; Interactieve sessie in groepjes
14.30 uur Pauze
15.00 uur Casuïstiek; Interactieve sessie in groepjes
16.00 uur Afsluiting
Docenten
Jeroen Bosch Ziekenhuis, afdeling klinisch chemisch en hematologisch laboratorium, ’s-Hertogenbosch, zal deze dag verzorgen.
Datum, tijd en locatie
- Datum: Dinsdag 17 november 2026
- Tijd: 10.00 uur tot 16.00 uur
- Locatie: Vergadercentrum Vredenburg 19, Utrecht
Doelgroep
Analisten die hematologie uitslagen (hemocytometrie) valideren en meer achtergrondkennis in de getallen, scattergrammen en ziektebeelden willen krijgen.
Niveau van de cursus
Post-HBO
Aanvangsniveau/vooropleidingseisen
Minimaal MLO, kennis van morfologie is niet vereist.
Studiebelasting
1 dag klassikaal (1 × 8 uur, incl. pauze)
UEC
Voor deze cursus ontvang je 8 UEC.
Kosten
Leden: €308,00
Niet-Leden: € 385,00
Hierbij is een heerlijke lunch en koffie en thee op de dag inbegrepen.
Speciale actie: NVML-leden ontvangen na deelname automatisch €30 korting op het lidmaatschap van het volgende jaar!
Aantal deelnemers
15 deelnemers tot max. 30 deelnemers.
Sluitingdatum voor aanmelding
De inschrijving sluit op 9 november 2026, of eerder wanneer er geen plaatsen meer beschikbaar zijn.
Restitutiebeleid
Het restitutiebeleid vind je hier.